تبلیغات
اسطرلاب
اسطرلاب

بِسمِ اللهِ الرَحمنِ الرَحیِمِ

یَسْأَلُ أَیَّانَ یَوْمُ الْقِیَامَةِ/فَإِذَا بَرِقَ الْبَصَرُ/وَخَسَفَ الْقَمَرُ/وَجُمِعَ الشَّمْسُ وَالْقَمَرُ/یَقُولُ الْإِنسَانُ یَوْمَئِذٍ أَیْنَ الْمَفَرُّ

پدیده خسوف یا ماه گرفتگی یکی از پدیده های طبیعی است که همواره اسباب شگفتی بشر را فراهم کرده. رخ داد این پدیده  منشاء برکاتی برای اهل فکر بوده است. از جنگ‌ها و صلح‌هایی كه به سبب خسوف انجام شد تا نجات كریستوف كلمب !در واقع كلمب زمانی كه دید جامائیکاییها حاضر نیستند توشه‌ی راه کشتی او را فراهم كنند، از خسوف آن زمان استفاده كرد و توانست ایشان را به تامین غذای مورد نیازش مجاب کند و سالم به اروپا بازگردد. همین طور اولین بار ارسطو با بررسی سایه زمین و تاریکی سطح ماه پی به کروی بودن زمین برد و سالها بعد ملوانان با استفاده از زمان گرفت، فاصله خود از محل سکونتشان را محاسبه کردند.

سایه گرد زمین در هنگام خسوف


مهم تر از این سابقه علمی، یادکرد قیامت و معاد است که به سبب این پدیده طبیعی حاصل میشود و البته ذکر خدا و اقامه نماز آیات در واجبات مسلمین است. برای اطلاع از چگونگی اقامه نماز آیات کلیک کنید.

اما این پدیده زیبا و شگرف چگونه رخ میدهد؟

اما این پدیده زیبا و شگرف چگونه رخ میدهد؟

ماه شب چهارده در تمام طول شب قابل مشاهده بوده و در پایان شب در حوالی زمان طلوع آفتاب، غروب می کند. هیچکدام از سایر فازهای ماه چنین خصوصیتی ندارند.زیرا ماه شب چهارده دقیقا در قسمت مخالف خورشید در آسمان قرار دارد این موقعیت خاص ماه، گاهی سبب رخ داد خسوف یا ماه گرفتگی می شود.

ماه گرفتگی یا خسوف زمانی رخ می دهد كه زمین در بین ماه و خورشید قرار گیرد. و در واقع زمین مانع رسیدن نور خورشید به ماه میشود و در مقابل با نوری كه از جو خود می‌گذراند سبب سرخ‌رنگ شدن سطح ماه میشود.

چگونگی رخ داد خسوف


چرا در هر ماه قمری شاهد به وقوع پیوستن کسوف و خسوف نیستیم؟
دایره البروج(مدار حرکت ظاهری خورشید در آسمان) و مدار ماه به دور زمین، بر هم منطبق نبوده و دارای زاویه ی 5 درجه و 9 دقیقه ای از هم می باشند. این عامل سبب می شود که در هر ماه قمری یک کسوف و یک خسوف رخ ندهد. به عبارت دیگر زمانی کسوف و خسوف اتفاق می افتد که ماه و خورشید در نزدیکی نقاط گره ی مدار بین دایره البروج و مدار ماه قرار داشته باشند.

زاویه مداری دایرة البروج و مدار ماه

چرا خسوف قرمز رنگ است؟
گازهای جو زمین امواجی را كه به خود جذب می‌كنند از طول موج های کوتاه و به خصوص رنگ آبی است. به همین دلیل آسمان بالای سرمان آبی رنگ دیده می‌شود. درمقابل طول موج های بلند  كه قرمز، زرد و نارنجی از آن دسته هستند را از خود عبور می‌دهد.
یعنی مولکول های اتمسفر زمین، طیف ها با طول موج کوتاه ( زرد، سبز وآبی) را بیشتر از طیف های طول موج بلند ( نارنجی و قرمز) پخش می کنند. این فرایند که مسئول سرخی خورشید در هنگام غروب است، به گرفت کلی ماه نیز رنگ قرمز- نارنجی می دهد.

خسوف 25 خرداد ماه در چه ساعتی رخ میدهد؟
خسوف در شامگاه چهارشنبه 25 خرداد 1390 در ساعت 21:54:37 با خسوف  آغاز می‌شود. در ساعت 00:43:44 بامداد 26 خردادماه  ماه به بیشترین تاریكی خود می‌رسد.پس از آن ماه رفته رفته از درون سایه زمین خارج می‌شود تا جایی كه در ساعت 02:32:14 ماه به طور كامل از سایه زمین خارج می‌شود.
و در نهایت پایان مراحل خسوف با پایان‌یافتن خسوف نیمسایه‌ای در ساعت 03:30:41 به پایان می‌رسد.

زمانبندی خسوفچرا رصد خسوف دارای اهمیت است؟
در زمان خسوف میتوان به بررسی حد قدر ماه و همین طور آسمان محل پرداخت. از طرف دیگر میتوان به بررسی اندازه سایه زمین اقدام کرد و همین طور عوارض سطح ماه را مورد مطالعه قرار داد.محاسبه سرعت حرکت ماه از سایه زمین نیز یکی دیگر از پروژه های قابل انجام است.

تهیه و تنظیم:ف-عباسی(سماء)نوشته شده در تاریخ بیست و چهارم خرداد 90 توسط سماء(مسئول كانون)