تبلیغات
اسطرلاب
اسطرلاب

قبله، جهتی است که کمترین مسیر بین ناظر و مسجدالحرام را روی سطح کروی زمین مشخص می‌کند. در منطقه ایران، جهت قبله تقریباً در راستای جنوب غربی است و به همین دلیل، معمولا زاویه بین راستای قبله را با جهت جنوب ذکر می‌کنند که به آن، زاویه انحراف گفته می شود. به علت گستردگی کشورمان، این زاویه در شهرهای مختلف، متفاوت است. کمترین آن در شمال غرب(حدود 15 درجه) و بیشترین آن در جنوب شرق ایران (حدود 75 درجه) است.

در دو روز از سال شما میتوانید با کمک روش زیر این زاویه را به طور دقیق محاسبه کنید.

تعیین جهت قبله

در این دو روز خاص که 7 خرداد و 25 تیر است، خورشید بر مکه مکرمه عمود می‌تابد و در لحظه اذان ظهر به افق مکه، دقیقا در بالای سر مسجدالحرام دیده می‌شود، به همین دلیل هیچ سایه‌ای در این دو روز در شهر مکه تشکیل نمی‌شود. اما نکته مهم این پدیده این است که خورشید همانند پرچمی عمل می‌کند که عمود بر زمین خارج شده و اگر از هر جای زمین رو به خورشید بایستیم، عملا رو به قبله ایستاده‌ایم.

از آن‌جایی‌که نگاه کردن دقیق به خورشید دشوار است، برای تعیین جهت قبله می‌توان از یک شاخص که عمودی به زمین فرو رفته، استفاده کرد. در ساعت 13 و 48 دقیقه روز شنبه 7 خرداد (به وقت تهران) که لحظه اذان ظهر در مکه مکرمه است، جهت خلاف سایة شاخص در هر مکان، جهت قبله را نشان می‌دهد. بنابراین در این زمان کافی است میله‌ یا تکه‌چوبی را به صورت عمودی ثابت نگه دارید و به جهت سایه آن توجه کنید، در این صورت جهت قبله، خلاف سایه‌ شاخص خواهد بود.

برای بالا بردن دقت می توان به جای قرار دادن میله در زمین به عنوان شاخص سایه از شاقول آویزان استفاده كرد و یا میله درون زمین را با شاقول(تراز معماری) و روش های متداول به طور دقیق در زمین عمود قرار داد و تا حد ممكن شاخص نازك انتخاب كرد.

 ضمنا خورشید دوباره در تاریخ 25 تیرماه بر شهر مکه عمود می‌تابد و این فرصت دوباره مهیا می‌شود.
طبقه بندی: اخبار نجومی،
نوشته شده در تاریخ ششم خرداد 90 توسط سماء(مسئول كانون)