تبلیغات
اسطرلاب
اسطرلاب

بزرگترین ستاره شناخته شده

- به راستی بزرگترین ستاره در جهان کدام است؟
این سوالی است که در ذهن بسیاری از ما وجود دارد . شاید این که ما بپرسیم بزرگترین ستاره عالم کدام است سوال اشتباهی است چرا که عالم مکان بسیار وسیعی است و راهی برای اینکه بدانیم بزرگترین ستاره آن کدام است وجود ندارد! سوال بهتر آن است که بپرسیم : بزرگترین ستاره ای که ما میشناسیم کدام است؟
قبل از این که مستقیما وارد این بحث شویم ، برای تقریب به ذهن و به دست آوردن مقیاسی فضایی به ستاره آشنای خودمان یعنی "خورشید " میپردازیم. (ادامه مطلب)

ستاره ما ، در فاصله ای برابر با 1.4 میلیون کیلومتر (870000 مایل) قرار دارد که این عدد آنقدر بزرگ است که به سختی میتوان آنرا تصور کرد. خورشید 99.9% از مواد موجود در منظومه شمسی ما را در خود دارد . در واقع یک میلیون عدد از سیاره زمین ، خورشید را پر میکنند.
منجمین از واحد جرم خورشیدی و شعاع خورشیدی برای مقایسه ستارگان استفاده میکنند. شعاع خورشیدی برابر با 690,000 km (432,000 miles) و جرم خورشیدی برابر با 2 x 1030 kilograms (4.3 x 1030 pounds) یعنی 2,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000 kg. است. این اعداد واقعا بزرگ هستند!!
یک ستاره بسیار بزرگ و معروف در کهکشان ما (راه شیری ) هیولایی !!! به نام Eta Carinae است که تقریبا در فاصله 7500 سال نوری از ما قرار دارد و جرم آن 100 برابر جرم خورشیدی است و 4 میلیون برابر خورشید روشنایی دارد.
آنچه که بیشترین ضربه را به ستارگان وارد میکند ، باد خورشیدی است ، که هر بار منجر به از دست رفتن جرم ستاره ها میشود.
ولی اتاکارینا آنقدر بزرگ است که علی رغم از دست دادن جرمی به اندازه زمین ، آنهم 500 بار در سال ، هنوز برای دانشمندان ممکن نشده است که زمان پایان آن و شروع بادهای ستاره ای آن را به طور دقیق مشخص کنند. ولی میتوان گفت در حال حاضر شعاعی 400 برابر شعاع خورشیدی دارد!!

تصویری از اتاکارینا

eta carinae


اما این رقم های نجومی و تحیر آور در مقابل ابعاد بزرگترین ستاره شناخته شده ،به حساب نمیایند!
بزرگترین ستاره ای که تا کنون شناخته شده است VY Canis نام دارد .
ستاره فرا غول قرمز،در صورت فلکی سگ بزرگ (کلب اکبر)!
این ستاره در فاصله 5000 سال نوری از زمین قرار دارد و اندازه آن 2100 برابر اندازه خورشید است. البته برخی از دانشمندان هم آنرا نه انقدر بزرگ بلکه 600 برابر خورشید میدانند. ولی به هر حال ، این ستاره بزرگترین ستاره ایست که ما تا به حال شناخته ایم ولیکن این احتمال وجود دارد که ستارگان بزرگتری در کهکشان راه شیری وجود داشته باشند که به دلیل وجود گرد و غبار در اطراف آنها ، امکان شناسایی آنها را از دست داده ایم.


تصویری مقایسه ای از کانیس و خورشید

vy canis

منبع: uiverstoday

مترجم: ف . عباسی(سماء)
طبقه بندی: اخبار نجومی، آمـوزش های نجومی،
نوشته شده در تاریخ دهم اردیبهشت 90 توسط سماء(مسئول كانون)