تبلیغات
اسطرلاب
اسطرلاب

توصیف نوروز از زبان علم نجوم

با عرض سلام و تبریک سال نو خدمت همراهان عزیز اسطرلاب

جهت آشنایی با پدیده ی تحویل سال نو در تقویم شمسی که مقارن با عید نوروز ما ایرانیان و میراثی گرانبها از زمان گذشته ی ایران زمین است قدری بیشتر با کیفیت این تحویل وتحول آشنا میشویم.

نخستین روز فصل بهار به نقطه اعتدال بهاری(vernal equinox) موسوم است. برای این كه بتوانید بخوبی مفهوم اعتدال بهاری را متوجه شوید بهتر است بدانید كه در هر روزی از سال زمین نسبت به محور چرخش خود و خورشید در وضعیت متفاوتی قرار می‌گیرد و بر این اساس مقدار تابش نور خورشید در قسمت‌های مختلف این كره خاكی متفاوت بوده و فصول مختلفی از سال را در نقاط مختلف دنیا خواهیم داشت. (ادامه مطلب)

فصول مختلف سال از دید ناظر نیمکره ی شمالی زمین (مثل ایران)

فصول مختلف سال از دیدناظر در نمیکره ی جنوبی زمین

همان طور كه می‌دانید زمین از محل خط استوا به دو نیمكره شمالی و جنوبی تقسیم شده است. خط استوا خطی فرضی است كه همانند كمربندی دور زمین را در محل اتصال این دونیمكره در برگرفته است. نیمكره شمالی در شمال خط استوا و نیمكره جنوبی در جنوب این خط فرضی قرار گرفته است.

در دو نقطه اعتدالی یعنی در نخستین روز فصل بهار و نخستین روز فصل پاییز زمین نسبت به محور چرخش خود در وضعیتی قرار می‌گیرد که موجب می شود امواج نور خورشید به‌طور مستقیم و عمود بر خط استوا بتابد و بر همین اساس تصور می‌شود که باید در این روز طول روز و شب برابر با هم باشد و ۱۲ ساعت به طول انجامد مگر این که عوامل محدودکننده‌ای وجود داشته باشند که وقوع چنین وضعیتی را امکان‌پذیر نسازند.

 نخستین روز فصل بهار در نیمكره شمالی، نخستین روز فصل پاییز در نیمكره جنوبی است. بر این اساس مبدا آغاز سال نو روزی است كه خورشید تا زمان عبور از نصف النهار به نقطه اعتدال بهاری رسیده باشد

اعتدال بهاری یا اعتدال ربیعی، (در نیم‌کره شمالی) در ستاره‌شناسی به لحظه‌ای گفته می‌شود که خورشید از صفحه استوای زمین می‌گذرد و به سمت شمال آسمان می‌رود. اعتدال بهاری یکی از دو اعتدالی است که در هر سال رخ می‌دهد (اعتدال دیگر اعتدال پائیزی است ). اعتدال بهاری در نیم‌کره شمالی برابر است با اعتدال پائیزی در نیم‌کره جنوبی.

اعتدال بهاری آغاز بهار نجومی در نیم‌کره شمالی است. جشن باستانی نوروز از لحظه اعتدال بهاری (اصطلاحآ قرارگرفتن خورشید در نقطه اول حمل)در نیم‌کره شمالی شروع می‌شود و در ایران به لحظه تحویل سال معروف است.

در تصویر زیر میتوانید موقعیت زمین در زمان وقوع اعتدال بهاری(روز اول عید نوروز در ایران) نسبت به خورشید و همچنین صور فلکی مشاهده کنید:

منابع: سایت تبیان / ویکیپدیا / http://www.revealer.com/platonic.htm

 

 | عید نوروز بر همه ی شما مبارک باد |

با آرزوی سالی سرشار از سعادت و نیکبختینوشته شده در تاریخ بیست و نهم اسفند 89 توسط ثاقب