تبلیغات
اسطرلاب
اسطرلاب

سلام و عرض ادب

دوستان در مورد تصویر زیر چی فکر میکنید؟ ........ 

 انگار که یک گلوله ی آتش رو  از هر دو طرف میبینیم!


 
بله یک گلوله ی آتش فقط با ابعاد ی حدود 109 برابر کره ی خاکی خودمان زمین و قطری نزدیک به 1500000 کیلومتر !...  .. همان که در ادبیات شیرین پارسی  مهر و هورش خوانند و در ادبیات زیبای قرانی به تارک شدن و پوشیده شدندش در روز قیامت سوگند یاد شده است....

اولین تصاویر 360 درجه از خورشید / همه چهره خورشید به نمایش درآمد

سازمان ناسا بری اولین بار تصویری 360 درجه از کل سطح ستاره عظیم خورشید را منتشر کرد.
این تصویر با همکاری مشترک دو ماهواره دوقلوی خورشیدی به نام "استریو" که برای ثبت این تصاویر در دو جهت متضاد از سطح خورشید به تصویربرداری مشغول بوده اند، خلق شده است.

امکان مشاهده کل ستاره خورشید به دانشمندان این توانایی را خواهد داد تا پیش بینی های دقیق تری از سیستم آب و هوایی پیچیده خورشید داشته باشند و بتوانند با توجه به اطلاعات خورشیدی ماموریتهای روباتیکی را برای سفر به اعماق سامانه خورشیدی طراحی و برنامه ریزی کنند.


 

 

به گفته ریچارد هریسون از پروژه استریو، خورشید جرمی حقیقتا پیچیده است که جنبه های مختلفی از زندگی انسان را تحت تاثیر خود قرار داده است. درست مشابه زمانی که با مطالعه بخشی کوچک از مغز نمی توان کل عملکرد مغز را درک کرد، مطالعات جهانی بر روی طبیعت کل ستاره زمین به عنوان یک جرم کامل برای درک عملکرد آن بسیار حیاتی به شمار می رود.

دانشمندان بویژه می خواهند از آب و هوای خورشیدی و انفجارهای قدرتمندی که از سطح خورشید برمی خیزند، پیش بینی بهتری داشته باشند. به گفته محققان ماموریتهای خورشیدی از قبیل استریو و SDO نه تنها می تواند اطلاعات بیشتری از نحوه شکل گیری ستاره زمین و روند تکامل جهان هستی در اختیار انسان قرار دهد بلکه به درک انسان از فرایندهای خورشیدی که بر روی سیاره زمین و زندگی انسانها تاثیرگذارند نیز کمک خواهد کرد.

این تصویر 360 درجه ویژه یکی دیگر از موفقیتهای ماموریت استریو است، ماموریتی که همچنان به ثبت تصاویر شگفت انگیز و ارزشمند از ستاره خورشید ادامه خواهد داد.این ماهواره های دو قلو که در اکتبر سال 2006 به فضا پرتاب شد کاملا به یکدیگر شباهت داشته و یکی از آنها در مقابل زمین و دیگری در آنسوی خورشید درحرکت است. 

منبع خبر: سایت مهر

 نوشته شده در تاریخ بیستم بهمن 89 توسط ثاقب