تبلیغات
اسطرلاب
اسطرلاب

جزئیات 10 ماهواره و چهار ماهواره‌بر ایرانی

کشورمان که با پرتاب ماهواره امید جان تازه ای در تحقیقات فضایی احساس کرده است امروز نیز شاهد رونمایی چهار ماهواره "رصد"، "ظفر"، "فجر" و "امیرکبیر" با ماموریتهای مطالعه در مورد حوادث طبیعی، سنجش از راه دور و تصویر برداری در حضور رئیس جمهور رونمایی بود.
به گزارش خبرنگار مهر، ایران که تاکنون موفق به ساخت ماهواره های مصباح، زهره، سینا، امید و طلوع و ماهواره برهای سیمرغ، سفیر، سفیر امید، کاوشگر ۱ و  ۲ شده است، گامهای دیگری را در حوزه ساخت ماهواره ها با کاربردهای متفاوت برداشته است. رونمایی از چهار ماهواره جدید "رصد"، "ظفر"، "فجر" و "امیرکبیر" حاکی از گامهای موفقیت آمیز محققان کشور است.

 منبع: مهر

ماهواره امیرکبیر
ماهواره امیرکبیر که از سوی پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی و ساخته شده است، تحت عنوان AUTSAT است که به سفارش سازمان فضایی کشور اجرایی شد. ماموریت اصلی این ماهواره انجام مطالعاتی در زمینه حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله است.
تیم 80 نفره این پروژه که متشکل از اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته های برق ، مکانیک، کامپیوتر، هوافضا، صنایع و نساجی دانشگاه امیرکبیر بودند موفق به ساخت نمونه اولیه این ماهواره شدند و طبق برنامه ریزیها قرار است این ماهواره در اردیبهشت سال 1390 به فضا پرتاب خواهد شد.

ماهواره فجر
ماهواره فجر از یکی دیگر از پروژه های فضایی کشور است که به همت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اجرایی شد.
این ماهواره، انرژی مورد نیاز خود را از سلولهای خورشیدی تامین می کند و از نوع ماهواره های شناسایی است که ماندگاری و پایداری خوبی دارد و می‌تواند مدت طولانی تری در فضا بماند.

ماهواره رصد و ظفر
ماهواره رصد از دیگر پروژه هایی است که امروز رونمایی شد. ماموریت اصلی این ماهواره برای تصویربرداری و سنجش از دور است.
تصاویر این ماهواره دارای کاربردهای هواشناسی، تشخیص مرزهای دریایی و ترسیم مسیر حرکت رودخانه ها است که از این تصاویر در طرح های ملی استفاده خواهد شد.
پروژه ماهواره ای "ظفر" از دیگر طرحهایی است که امروز رونمایی شد. زمان پرتاب این دو ماهواره متعاقبا اعلام می شود.

علاوه بر این کاوشگر 4 و نیز موتور مرحله اول و دوم ماهواره بر سفیر فجر و ایستگاه زیست محیطی و بازیاب فضایی از دیگر دستاوردهای محققان کشور در این زمینه هوا فضا است که امروز در مراسمی با حضور رئیس جمهور رونمایی شد.

 
طبقه بندی: اخبار نجومی،
نوشته شده در تاریخ هجدهم بهمن 89 توسط سماء(مسئول كانون)