تبلیغات
اسطرلاب
اسطرلاب


بسم الله الرحمن الرحیم

وَهُوَ الَّذِی خَلَقَ اللَّیْلَ وَالنَّهَارَ وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ كُلٌّ فِی فَلَكٍ یَسْبَحُونَ (1)

در شب بیست و یکم ماه دسامبر (دوشنبه) ماه گرفتگی کامل رخ میدهد و این یکی از پدیده های زیبای آسمان شب است که بدون نیاز به وسیله خاصی قابل رویت است؛

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 البته داشتن تلسکوپ یا دوربین دو چشمی به دیدن جزییات این رویداد کمک میکند ولی بدون آنها نیز در هوای صاف این شبها که انقلاب زمستانی( کوتاهترین روز سال) در نیمکره شمالی آغاز میشود میتوانید به رویت گرفت ماه بپردازید. به نظر میرسد که ماه گرفتگی سه ساعت و بیست و هشت دقیقه به طول انجامد.

(به ادامه مطلب مراجعه نمایید) 


هنگامی که ماه کامل (بدر) در سایه مخروطی شکل زمین  قرار گیرد، ماه گرفتگی یا خسوف رخ میدهد.
 زمین در حرکت مداری خود به دور خورشید ، همواره سایه ای در جهت مخالف مکان خورشید خواهد داشت و این سایه شکلی مخروطی دارد. حال اگر ماه ( قمر زمین ) وارد این سایه شود، دچار حالت گرفت خواهد شد. یعنی در واقع وقتی كه زمین در جریان حركت خود بین خورشید و ماه قرار می‌گیرد، مانع از رسیدن نور خورشید به ماه می‌شود. در این هنگام ماه در تاریكی فرو می‌رود.

پیامبر خاتم میفرماید: إن الشمس والقمر آیتان من آیات الله تعالى لا ینخسفان لموت أحد ولا لحیاته، فإذا رأیتم ذلك فافزعوا إلى ذكر الله تعالى وإلى الصلاة (2)

نکته قابل توجه این است که اگر زمین اتمسفری نداشت ماه در طی یك گرفت كامل كاملا سیاه به نظر می رسید. در حالی كه به دلیل شکست نور خورشید در اتمسفر زمین و بازتاب آن به سطح ماه، ما می توانیم سطح آنرا به رنگ های زیادی از قهوه ای و قرمز تیره گرفته تا نارنجی و زرد روشن ، مشاهده کنیم. رنگ و درخشندگی ماه بستگی به میزان گرد و غباری دارد كه در طی خسوف در اتمسفر زمین وجود دارد.

رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذَا بَاطِلًا سُبْحَانَكَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ (3)

----------
1- سوره 21 آیه33
2- صحیح بخاری و مسلم
3- سوره 3 آیه 191
طبقه بندی: اخبار نجومی،
نوشته شده در تاریخ بیست و نهم آذر 89 توسط سماء(مسئول كانون)