تبلیغات
اسطرلاب
اسطرلاب

"بنام زینت دهنده آسمان ها و زمین"

نجوم و منجم از واژه های امروز و دیروز نیستند و بلکه تاریخ و پیشینه ای بسیار قدیمی و کهن دارند که بخصوص یکی از خواستگاههای مهم آن درایران باستان و از میان هموطنان خودمان البته با فاصله ی چندین قرن از امروز بوده است!
 در آغاز این گشتار علمی و در دنیای بی نهایت نجوم، در اولین گام به رسم ادب به دیدار بزرگان و دانشمندان این علم، برخواسته از همین آب و خاک میرویم ، دق البابی میکنیم و اظهار ارادتی هر چند کوتاه ... چون ما فرزند زمان خویشیم بر آنچه که پیرامون ما میگذرد هم باید مطلع باشیم پس در ادامه با برخی از سرشناسترین شخصیتهای علم نجوم در عرصه ی بین الملل آشنا میشویم.
اما قبل از هر چیز یک سوال مهم : نجوم چیست؟

( به ادامه مطلب مراجعه نمایید )

نجوم Astronomy علمی است که به مطالعه ی حرکات ، ساختار،ویژگی های همه ی اجرام سماوی مثل ستارگان،سیارات و کهکشانها  و به تکامل و سرنوشت آنها می پردازد.ویژگی هایی مثل:جرم،رنگ،دما،ترکیبات و ... یکی از شاخه های علم فیزیک است ، شاید در یک کلام بتوانیم نجوم  را علم آسمان معرفی کنیم، هر راز کوچک و بزرگی که به آسمان مربوط شود میتواند مورد مطالعه در این علم واقع شود.
یکی از دسته بندی های شناخته شده در علم نجوم شامل انواع زیر است:(برگرفته از سایت آفتاب)
1- هیئت و نجوم: (Astronomy) به طور کلی در مورد حرکت اجرام آسمانی بحث میکند
2- اختر فیزیک: (Astrophysicis) درباره ساختار فیزیکی، ترکیب شیمیایی و تحولات درونی ستاره ها و حرکات ظاهری و حقیقی ستارگان و مواضع آنها میپردازد
و خود دارای دو قسمت است : اختر فیزیک کاربردی و اختر فیزیک نظری
3- طالع بینی : (Astrology) به کمک حرکت و مواضع اجرام اسمانی به پیشگویی میپردازد و به طالع بینی علمی و غیر علمی تقسیم میشود.
4-کیهان شناسی: (Cosmology) قوانین عمومی تکامل طبیعی و مادی جهان و ساختار آن را بررسی میکند.
5- کیهان زایی: (Cosmogony) درباره چگونگی پیدایش و منشا کیهان بحث میکند.


این دسته بندی ها هر کدام پنجره ای رو به سقف سیمین آسمانند، تنها با دستی بر این پنجره همراز این گنبد کبود شوید تا با چشمی بینا و گوشی شنوا  آیات بی انتهای خدا را در هر گوشه و کنارش نظاره گر باشید ...
طبقه بندی: آمـوزش های نجومی،
نوشته شده در تاریخ شانزدهم آذر 89 توسط ثاقب